Ethereum Pectra: Az on-chain élmény új korszaka

2025. jan. 8. | Web3

2025-től kezdődő Ethereum frissítéssel a hálózat gyorsabb, méretezhetőbb és könnyebben használható lesz. A felhasználók mindennapi interakcióját is megváltoztathatja a láncon belüli alkalmazásokkal.

A legfontosabb változások között szerepel a felhasználók számára a különféle tokenekkel fizetett gázdíjak fizetése, az intelligens szerződések felgyorsítása és az érvényesítők jutalmának javítása, amik elhozhatják a tömeges elfogadottságot.

Mi az Ethereum Pectra frissítése?

Az Ethereum Pectra egy olyan frissítés, amelynek célja, hogy az Ethereum gyorsabb, méretezhetőbb és könnyebben használható legyen, mind a mindennapi felhasználók, mind a blockchain fejlesztők számára. Az Ethereum Pectra várhatóan 2025-től kezdődően két szakaszban fog megjelenni, és az utóbbi években az Ethereum hálózat egyik legjelentősebb fejlesztése.

A Pectra valójában két frissítés, amelyeket eredetileg külön terveztek: Pectra és Electra. Egyesítették őket, hogy a dolgok simábbá váljanak.

Pectra

Miért frissíti az Ethereum?

Az Ethereum létrehozása óta folyamatosan javul, azonban továbbra is kihívásokkal néz szembe, különös tekintettel a tranzakciós díjakra, a skálázhatóságra és arra, hogy milyen összetett lehet az új felhasználók számára. A Pectra frissítést ezeknek a problémáknak a kezelésére tervezték.

A kriptoipar az elmúlt években folyamatosan küzdött azért, hogy több Web2-es felhasználót vonzzon be, de az eddigi akadályok, például a gázdíjak és a bonyolult pénztárcakezelés, ezt megnehezítették.

2021-es bikapiac idején a technológia még nem volt felkészülve a szélesebb közönség fogadására. A 2025-ös bikaciklus viszont ezzel a frissítése új lehetőséget hozhat, hiszen az Ethereum fejlesztői olyan innovációkat vezetnek be, amelyek eltüntetik a korábbi akadályokat.

A fejlesztők szerint a közelgő frissítés megszünteti azokat a problémákat, amelyek eddig akadályozták az on-chain alkalmazások szélesebb körű elterjedését.

A felhasználói élmény hamarosan szintet lép

Az egyik legfontosabb újítás, hogy a felhasználók februártól bármely általuk választott kriptovalutával, akár stabilcoinokkal is, fizethetik a gázdíjakat. Emellett a tranzakciók aláírása olyan univerzális eszközökkel történhet, mint az Apple FaceID és TouchID, így a felhasználói élmény hasonlóvá válik a hagyományos Web2 alkalmazásokéhoz.

Egy másik jelentős innováció a munkamenetkulcsok (session keys) bevezetése. Ezek lehetővé teszik, hogy a felhasználók órákon keresztül böngésszenek egy alkalmazásban vagy webhelyen, miközben számos biztonságos on-chain tranzakciót végeznek, anélkül, hogy folyamatosan jóváhagyást kellene adniuk.

A közelgő frissítések lehetővé teszik a kriptoalkalmazások számára, hogy zökkenőmentes élményt nyújtsanak, ahol a felhasználók számára a tranzakciós díjak és technikai akadályok szinte láthatatlanná válnak.

Mik azok a stabilcoinok és hogyan működnek?

Mik azok a stabilcoinok és hogyan működnek?

A stabilcoinok célja az árstabilitás fenntartása és a fiat pénz és a kriptovaluták közötti szakadék áthidalása. Hagyományos eszközökhöz, például papírpénzhez vagy aranyhoz kötődnek, így viszonylag kevésbé volatilis alternatívát jelentenek, mint a tipikus kriptovaluták. A gyorsabb tranzakciókat és alacsonyabb költségeket ígérő stabilcoinok a hagyományos banki megoldások alternatíváját jelentik.