Urban art fesztivál várja a városi művészet kedvelőit Pécsett május 24-től szeptember 22-ig. Neves hazai és külföldi street art művészek mutatkoznak be a Street Up nemzetközi kiállításon a Zsolnay Kulturális Negyedben. Art of skate címmel gördeszka kiállítás látható a belvárosi Pécsi Galériában, emellett hip-hop és gördeszkás bemutatók, szakmai workshopok, előadások, tárlatvezetések színesítik a fesztivál szeptemberig tartó programját.
A 21. században a street art, mint önálló művészeti ág már megkerülhetetlen. 2024-ben a pécsi Zsolnay Örökségkezelő NKft. Pécsi Galériák – Vizuális Művészeti Centrum tovább szeretné bővíteni a műfaji palettáját.
Nyár elején átfogó urban art kiállítás-sorozattal és fesztivállal igyekszik bemutatni a ’70-es évektől progresszíven kibontakozó városi művészet előzményeit, hazai és külföldi megjelenéseit és különböző irányzatait, mind az m21, mind a Pécsi Galériában május 24. és szeptember 22. között.
A rendezvény egyik kiemelkedő tárlata az ART OF SKATE – a gördeszka Kaliforniától Pécsig című kiállítás, amely a gördeszkázás történetét és művészetét mutatja be az első próbálkozásoktól egészen addig, amíg olimpiai sportággá nem vált 2021-ben. A tárlat mintegy 150 művészi alkotással készült gördeszkát, a gördeszkás életérzés relikviáit, a hozzá kapcsolódó divatot és művészeti alkotásokat, fotókat és kulturális jelenségeket mutat be.
A kiállítást 2022-ben több mint 50.000 érdeklődő látta Párizsban. Kurátora Philippe Danjean független kurátor, művészeti szakember és elismert urban art gyűjtő. A kiállítás május 24-től szeptember 15-ig látogatható a Pécsi Galériában.
A Zsolnay Negyedben található m21 Galériában a fesztivál címadó kiállítása, a street art munkákat bemutató STREET UP című kiállítás látható május 30-tól szeptember 22-ig, amely a nemzetközi független kurátor Yasha Young közreműködésével jött létre. Az általa a kiállításban képviselt 5 művész, a nemzetközi street art elismert és keresett alkotói: Nuno Viegas Portugáliából, Christian Boehmer és Adultremix Németországból, Julien de Casabianca Franciaországból, valamint a street art könyvek legtöbbet emlegetett alkotója Millo Olaszországból.
A galéria hívására érkezik a kiállításra a francia Erell, aki a tavalyi pécsi LOKART különdíjasa, a francia-osztrák alkotópár Jana és JS, a lengyel NDZW és a román Lost Optic, akik valamennyien a street art fesztiválok (így az évenként megrendezendő Bécsi Street Art Fesztivál) ismert és kedvelt alkotói, valamint a venezuelai Zeus Salas.
A nemzetközi mezőny mellett a kiállításon ugyancsak bemutatkoznak a magyar street art kiemelkedő alkotói: Fork Imre, Void, Fat Heat, Gospe, MNU, Mejo, Shit-Shot, valamint Napush és FSing. Fork Imre a hazai graffiti művészet kultikus figurája, a júliusi Zsolnay Fényfesztiválon a Janus Pannonius utcát borító Fényszőnyeg idei alkotója is lesz. A pécsi street-artot Renesound munkái képviselik.
A városi jelekből konceptuális művészeti alkotásokat létrehozó francia Société Réaliste, Gróf Ferenc és Jean-Baptiste Naudy alkotóközösségének konceptuális munkái az urban arthoz hasonlóan a társadalmi nyilvánosság jeleit veszik górcső alá és értelmezik újra. Az ő műveik jelölik ki az urban art lehetséges végpontját és találkozását a kortárs képzőművészettel.
A Zsolnay Örökségkezelő Vizuális Művészeti Centrumának célja, hogy a városi művészet periférikus műfajait megismertesse a nagyközönséggel. Így az idei kiállításon szavazhatnak arról a látogatók, mely műveket látnának szívesen a galéria falain túl a következő Street UP eseményen.
Art of skate – A gördeszka Kaliforniától Pécsig, egyenesen Párizsból
Az Art of skate című kiállítás először Párizsban 2022-ben került megrendezésre, ahol hat hét alatt mintegy 50.000 látogatója volt. A gördeszkázás történetét, kulturális beágyazottságát és a művészettel való kapcsolatát mutatja be, kitekintve a deszkázás magyarországi történetére is!
Az 50-es évek szeszélyes időjárása a szörfösöket arra kényszerítette, hogy megoldást találjanak arra, hogy szélcsendes időben se kelljen lemondani kedvenc tevékenységükről. Egy szörfdeszka, néhány összebarkácsolt görkorcsolyakerék, és megszületett a gördeszka előfutára.
A szörfösök szabadelvű szelleme felkarolta ezt az új sportot, és nem telt el sok idő, mire elkezdték testre szabni a házilag készített deszkákat. Idővel azonban az ipari kivitelezés átvette a barkácsolás helyét, a deszkázás önálló mozgalommá vált és hamarosan az underground és az ellenkultúra része lett.
Az ezt követő években sok fiatal számára egyszerű időtöltésből életformává vált. Skateparkok épültek, amelyek külön területeket biztosítottak a sportnak. A gördeszkás kultúra is fejlődött, saját zenei, divat- és grafikai stílusokkal.
Ma a gördeszkázás már világjelenség, több százmillióan űzik ezt a sportot, amely 2021 óta olimpiai sportág. Ki gondolta volna, hogy a modernkori olimpiák versenysportjaként a 2024-es párizsi olimpián a Concorde tér ad otthont a sportág döntőjének.
A deszkázás elfogadottságával és nagyfokú népszerűségével a művészeti lehetőségek megsokszorozódtak a gördeszkások, márkák és művészek számára. Például különféle korszakokból származó műalkotásokat jelenítettek meg a deszkákon. Így kapott saját tribut deszkát a pécsi születésű Victor Vasarely is. A híres New York-i graffiti művész, Lady Pink, Kenny Scharf, Andy Warhol és Cleon Peterson is játékos formában mutatkoznak be ezeken a felületeken.
Sőt, a gördeszka nemcsak a művészi kifejezés felülete lehet, hanem alapanyaga is, ahogy ezt a japán képzőművész, Haroshi munkái is bizonyítják, aki újrahasznosított deszkákból készít szobrokat.
Az Art of skate című kiállítás először Párizsban 2022-ben került megrendezésre, ahol hat hét alatt mintegy 50.000 látogatója volt. A gördeszkázás történetét, kulturális beágyazottságát és a művészettel való kapcsolatát mutatja be, kitekintve a deszkázás magyarországi történetére is, amelyhez a Deák 17 Galéria Az utca nem játszótér című kiállításából kölcsönöztünk dokumentumokat. A kiállítás – a teljesség igénye nélkül – a kortárs magyar gördeszkás kultúra és művészet néhány meghatározó alakját és társulását is bemutatja.
A kiállítás kurátora: Philippe Danjean, független urban art kurátor, és gyűjtő
Szaktanácsadó és arculat: Lizom Dávid
Művészeti vezető: Fekete Valéria ( ZSÖK – Vizuális Művészeti Centrum)
Street–Up címmel nyílt kiállítás a pécsi m21 Galériában
A kiállítás, mely része a városban zajló Street-Up fesztiválnak, többet ígér, mint a hagyományos művészeti bemutatók: egy olyan társadalmi dialógus fórumát kínálja, ahol a látogatók aktívan részt vehetnek a művészet és a közterek újraértelmezésében.
A művészeti kifejeződés társadalmi szerepe
A street art, mint művészeti ág az 1970-es évektől kezdve vált a városi kultúra megkerülhetetlen részévé, ahol a társadalmi üzenetek vizuális formában jelennek meg a nagyvárosok falain. A pécsi kiállítás során a művészeti, üzleti és tudományos világ prominens képviselői vesznek részt egy nagyköveti programban, amely a művészek munkásságát hivatott közvetíteni a közönség felé.
Nemzetközi és helyi alkotók szimbiózisa
A „Street-Up” kiállítás számos nemzetközi és hazai művész munkáit vonultatja fel. Külföldi résztvevők közül öt alkotó Yasha Young, nemzetközi független kurátor közreműködésével mutatkozik be Pécsen: Millo Olaszországból, Christian Boehmer és Adultremix Németországból, Nuno Viegas Portugáliából, Julien Casabianca Franciaországból.
Yasha Young, a berlini Urban Nation múzeum alapítója és független kurátora, aki az esemény koncepciójának megalkotásában vállalt szerepet.
Yasha Young és a yashayoungproject:
Yasha Young a Harvard Egyetem múzeológia szakán végzett, a mannheimi Pop Academy docense, a berlini URBAN NATION a világ első, kizárólag a városi kortárs művészeti múzeumának alapítója és ügyvezető igazgatója 2013 és 2019 között. Számos nemzetközi projekt létrehozója. Jelenleg a FOR_M New York City koncepciófejlesztőjeként és ügyvezető kurátori igazgatóként Yasha továbbra is a kulturális határok újradefiniálásán dolgozik és elkötelezettje a művészet társadalmi szerepvállalásának.
A Yasha Young project keretében számos street és urban art művészt képvisel.
Ezenfelül a kiállítás vendége lesz Erell Franciaországból, a francia-osztrák művészpár Jana és JS, a lengyel NDZW és a román Lost Optic, és a venezuelai Zeus Salas, akik szintén jól ismert alakjai a nemzetközi street art fesztiváloknak.
A magyar street art színtér kiemelkedő képviselői között szerepelnek Fork Imre, Void, Fat Heat, Gospe, MNU, Mejo, Shit-Shot, Napush, FSing, valamint a helyi közegből Renesound.
Interaktivitás és társadalmi bevonódás
A kiállítás egyik fő vonzereje, hogy nem csupán megtekintésre invitálja a látogatókat, hanem lehetőséget biztosít számukra, hogy véleményükkel közvetlenül formálják a város kulturális arculatát. A közönség aktív részvételével megvalósuló szavazási lehetőség révén a kiállítóterem túllép a hagyományos galéria funkcióján, és valódi közösségi térként funkcionál.
A művészet, mint közösségi eszköz
Az M21 Galéria kiállítása így több mint egy művészeti bemutató: egy olyan kezdeményezés, amely a művészetet a társadalmi változások eszközeként helyezi előtérbe. A művészeti vezető, Fekete Valéria irányításával, a kiállítás az utcai művészet társadalmilag elkötelezett, dinamikus formáját helyezi középpontba, elősegítve a kultúrák közötti párbeszédet és az emberi kapcsolatok erősödését.